Huzurlu Bir Ailede Babanın Rolü

Share on twitter Tweet
Share on facebook Share
Lost Password?

A password will be emailed to you. You will be able to change your password and other profile details once you have logged in.

Huzurlu Bir Ailede Babanın Rolü

Huzurlu Bir Ailede Babanın Rolü

Aile toplumun en önemli, en değerli birimi. Aileyi oluşturan etmenlerin başında anne ve baba faktörleri gelmekte. Aslına bakarsanız, anne baba ve çocuk üçlüsü aile kavramından bahsetmemiz için gerekli fakat yeterli değildir. Bir evden yuva diye bahsedilmesi için öncelikle o evin içinde yaşayan insanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörü olması gerekmektedir. İşte, okulda huzursuz bir ortamda bulunduğumuzda huzur bulmak için ailemize geliriz. Eğer huzuru ailemizde bulamıyorsak, hayat işte tam bu daha da zor olmaya başlayacaktır.

huzurlu-bir-ailede-babanin-rolu-1

İki Farklı Aile

huzurlu-bir-ailede-babanin-rolu-2

Bir aile düşünelim. Anne, baba ve çocuktan ibaret olsun. Aile zengin, kendilerinin ve çocuklarının istedikleri her şeyi elde edebilecek ekonomik güce sahip olsun. Çocuklarını istedikleri okullarda okutabilsinler veya istedikleri yere gönderebilsinler. Dediğimiz gibi zengin olsun. Bu aile hakkında bildikleriniz kadarıyla çocuğun mutlu olduğunu düşünebilirsiniz. İstediği her şeyi elde edebildiği için belki de şanslı diyebilirsiniz. Eğer bu ailede huzur varsa biz de size katılabilir, sizinle aynı fikirde olabiliriz. Ancak evlerindeki mutsuzluğu, çocuğunun her istediğini alarak örtmeye çalışan ebeveynler aslına bakarsanız mutsuzluğun kaynağını oluşturuyorlar. Anne baba arasındaki geçimsizliğin ne boyutta olduğunu çocuğun psikolojisinden kolaylıkla anlayabilirsiniz. Bir aile de huzur olsun istenilirse, öncelikle anne babanın birbirine saygılı olması gerekmektedir.

huzurlu-bir-ailede-babanin-rolu-3

Başka bir aile düşünelim. Çok zengin olmayan, kimseye de muhtaç olmayan. Çocuklarının her istediğini onlara veremesede, ellerinden geldiğince onları mutlu etmeye çalışan. Ailenin en büyük zenginliğinin sevgi, saygı ve hoşgörü olduğu bir aile düşünelim. Bu ailede boy gösteren huzur, ailenin tüm bireylerini sarıp sarmalar. Çocukların psikolojisine bakarak, ailenin birbiriyle nasıl geçindiğini anlayabilirsiniz. Vardığınız sonuç çok olumlu olacaktır.

Huzur Kaynağı Baba

huzurlu-bir-ailede-babanin-rolu-4

Huzur ve huzursuz aile kavramları bize göre tamamen anne ve babanın arasındaki ilişkiden kaynaklanmakta. Huzurlu bir aile de anne ve baba arasındaki ilişki mükemmel denilebilecek kadar güzeldir.Hem bir söz vardır:” Bir baba çocuklarını mutlu etmek istiyorsa, öncelikle onların annelerini mutlu etmelidir!” diye. Bu konuda söylenebilecek en güzel söz bu olacaktır.

Benzer Yazılar

Yorum Yaz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir