Yaşam

Araba Kullanmayı Öğreten Baba

By  | 

Araba kullanma tutkusuna küçüklükten beri sahip olanların gözüne kestirdikleri ilk kişi babalarıdır. Babalar her zaman örnek öğretici gibi gözükseler de çocuklarının sorularına karşı genelde ön yargılıdırlar.

Sabırsız Babalar

Küçüklüğümüze dönelim ilk önce, şöyle bir diyalog herkesin yaşayabileceği cinsten:

– Baba elindeki ne?
– Çakmak kızım.
( 5 dakika sonra )
– Baba elinde tuttuğun şeyin adı ne?
– Çakmak yavrum.
( Yarım saat sonra)
– Elinde tuttuğunun adı neydi baba?
– Kamyon kızım.
– Hayır baba (!) Çakmak o bi kere!

furious

Sürekli soru soran çocuğuna artık cevap vermek istemeyen baba bir süre sonra ilgisinde de üstünkörü davranmaya başlayabiliyor. Bir de beylerin genelde düştüğü hatalardan birisi de çocuklarına bir şey öğretirken öğrettikleri şeyleri sanki çocukları biliyormuş gibi davranmaları.. Bu durum ister istemez babaların ve çocukların daha gergin olmalarına sebep oluyor. Araba kullanmayı öğrenmek istiyorsanız kursa gitmeden evvel araba kullanmayı bilen birileriyle muhakkak pratik yapmak istersiniz. Ama bizden size tavsiye bu kişi sakın ola babanız olmasın! 🙂 Çünkü genel itibariyle babalarda bilmediğiniz bir konuyu biliyormuşsunuz gibi davranma huyu vardır. Ve anlamadığınız noktalarda sanki bu sizin elinizde olan bir şeymişçesine saman alevi misali parlayabilirler. Hatta ve hatta hemen örnekleyelim şöyle muhabbetler geçer aranızda:

araba-kullanmayi-ogreten-baba-1

– Çocuğum sağ ayağın gazda sol ayağın debriyajda olacak tamam mı? Ortada fren var yandan geç 😀  Panik yapma koççum. 
– Baba espri yapma istersen, tam öğrenmek istiyorum her şeyi..
– Tamam hazırsan şimdi arabayı kaldır.
( Araba kalkar. Bir süre sonra panik olan baba : )
– Gaza,  eeeııı debri.. ayy frene bassana oluumm ya!  der ve dayanamayarak el frenini indirir.
– Nabıyosun baba böyle mi öğretilir yeaa? Elim ayağıma dolaştı bir de bana diyorsun panik yapma diye!
– Sende nasıl gidiyorsun öyle bodozlama dalıcan direğe! Aaaa yok senden şöför olmaz. İn, yer değişelim eve gidiyoruz..

araba-kullanmayi-ogreten-baba-4

Böylelikle o günden  de nasibinizi almış olursunuz. Bir daha babanızdan bir şey öğrenmeme konusunda yeminlenirsiniz. Ne kadar panik, huysuz, sabırsız olsalarda onlar bizim can babalarımız. Başımıza bir olay geldiğinde sığınabileceğimiz tek limanımız.. Şimdiden tüm babaların babalar gününü kutluyor ve ellerinden öpüyoruz..

Sevgiler..

"Kendimden biyografik olarak bahsetmeyi sevmiyorum. Kim olduğumdan da öte neler katabileceğim değil mi önemli olan? Meselâ mutluluğun peşinde koşanlara tahtlarına yerleşmiş olan pollyanna'ya "azıcık doğrul" demelerini tavsiye etsem yaşantımla ilgili fazlaca şeyden bahsetmiş olurum kanımca..Çoğu zaman yazdıklarımda kimi zamanda sustuklarımda kendimim..Hüzün denizinde kürek çekenlerin yanından, çabalamadan akar gider benim sandalım. Melânkoli diyarında başıma takılan tacı toprak beni kucaklayana kadar devretmeye niyetim yok. İpleri dünyanın hakimiyetinde bulunan kukla olmaktan, elime geçen ilk makasla kurtuldum vesselâm.."

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir